Blog Yazıları

hipnoz-vajinismus

Vajinismus tedavi süresi nasıl kısalır?

Vajinismus klasik tedavilerine baktığımızda öğrenme sürecinin yavaşlığı ve kasılmaların kontrolünün uzunca bir zaman aldığını görmekteyiz. Bu durum haftalık görüşmeler ve 12 haftalık bir programı gerektirmektedir. Bu programın sonucunda bir grup hasta farklı sebeplerden ötürü çözümsüz kalabilmektedir. Dolayısıyla daha geniş başarı oranına sahip bir tedavi protokolü arayışı gerektiği aşikardır.

Vajinismus farklı tedavi protokolü nedir?

Vajinismus tedavisinde eklektik ve entegratif bir tedavi, klasik tedavi protokolüne alternatif ve daha kısa sürede ve daha iyi başarı oranları ile karşımıza çıkmaktadır. Bu yeni tedavi sürecinde; “Ayna nöron aktivasyonlu psikoeğitim + Hipnoz ile kasılmaların kaldırılması ve soruna dönük terapi + Geri bildirimli ve holotropik solunumlu davranışçı uygulama” içerir. Bu tedavi protokolü Tıbbi Hipnoz kongresinde “Dr. Ulusoy Teknik II” olarak isimlendirilmiştir.

Vajinismus tedavisi “Dr. Ulusoy Teknik II” ne kadar sürede başarıyı sağlar?

Vajinismus hastası sabah alınır. Üç saatlik eklektik ve entegratif uygulama yapılır. Takibinde kaldığı otele gönderilir. Otelde sabah öğrettiğimiz çalışmaların kısa süreli tekrarını yapar. Öğleden sonra hipnoz ile ilişkiye ait terapi seansı yapılır. Deneyimi yaşamaları için yeniden kaldıkları otele gönderilirler. Akşam deneyimi yaşarlar.

Vajinismus Tedavisi Uyumu

vajinismus-tedavisi

Vajinismus Tedavisi Uyumu

Vajinismus Tedavisi üçlü bir uyum gerektirir. Başarı hastanın, eşinin ve hekimin tekniğine bağlıdır. Hekim vajinismus tedavi tekniğini detaylı olarak hastasına tanımlar. Sorularını açıklar. Hastanın tedavinin başından sonuna kadar gayreti önemlidir. Bu gayret esnasında eşinin de kendisine pozitif desteği önem taşır.

 

Vajinismus Erkeği

Vajinismus Kadını tedaviye ait korkusu nedeniyle eşine:” Ben tedaviyi istemiyorum, boşanalım” diyebilir. Bu durumda erkek eşine şunu söylemelidir; ” Tedavi içinde senin gayretini görmek istiyorum. Tüm gayretine rağmen başaramazsan, o zaman yine bu durumunla kabülümsün, bunu bilmeni isterim…” Erkeğin bu bakış açısı eşine güven ve başarma azmi verir.

 

 

İyatrojenik Vajinismus Nedir?

iyatrojenik-vajinismus

 

İyatrojenik vajinismus; hekim kaynaklı vajinismus demektir.

Türkiye de görülen vajinismuslar daha çok birincil tiptedir. Yani ilk gece korkularına bağlıdır. İlk deneyimde ortaya çıkar. Yurt dışında ve Avrupa Ülkelerinde daha çok ikincil vajinismus görülür. İlk ilişki yaşanmış ancak sonrasında eşe ait varoluşsal bir etkenle ortaya çıkar.
İyatrojenik vajinismus ise, hatalı, ağrılı, zorlu vajinal muayeneler, doğumlar sonrası ortaya çıkar. İyatrojenik vajinismusa örnek vermem gerekirse;
Kırklı yaşlarda, 15 yıllık evli çift. Son bir yıl içinde ilişki yaşayamıyor. Öncesinde oldukça rahat ilişki hikayesi var. Ayrıca sezeryanla gerçekleşmiş bir doğumu da mevcut.
Bir yıl önce, şiddetli alt karın ağrısı ile hastaneye gidiyor. Yumurtalık kisti teşhisi konulup, acil ameliyata alınıyor. Bir hafta sonra vajinal biyopsi alımı sırasında da şiddetli ağrı duyuyor.
Hem operasyon öncesi şiddetli ağrısı, hem operasyon sonrası ağrısı hem de biyopsi sırasındaki ağrılar birleşiyor ve “Davranışçı Model” üzerinden korku ve kasılmaları tetikliyor.
Takibinde, hem ilişki yaşayamayan hem de vajinal muayene olamayan bir hasta profili ortaya çıkıyor. Ağrı ve acı duygusu korku ile birlikte bugüne kadar yaşadığı ilişkiyi ketliyor ve vajinismusu ortaya çıkarıyor.
Dr. Ulusoy Teknik II ile; sabah alınan vajinismus çifti akşamına deneyimi yaşadı.

Hipnozla Vajinismus Tedavisi Vajinismusta hipnoz esas alan; “Dr. Ulusoy Teknik II” (c): Üç Aşama ve Üç saatlik bir çalışma ile aynı gün içinde ilişki yaşamayı sağlatan, kongre sunumları yapılmış ve kitabı yayınlanmış bir tedavidir.


Bu tedavide; “Formülasyonlu Sorun Odaklı yaklaşım + Ayna Nöron Aktivasyon uygulamalı Psikoeğitim + Hipnozla; formülasyonlu soruna dönük terapi, kasılmaların kaldırılıp zihin beden gevşemesinin sağlanması ve İlişki modeline ait hazırlık + Geri bildirimli/Biofeedback, Farkındalık/Mindfulness içeren ve Dirençlerin kaldırılmasına ait Holotropik Nefes uygulamalı davranışçı tedavinin uygulanarak ilişkiye ait modelin öğretildiği” süreci kapsayan eklektik (bir çok tekniği içeren), entegratif (kendi içinde organize) ve basamaklı bir tedaviyi kapsar.
Tedavi öğrenme ve beyin/zihinde nöroplastisite oluşturmaya dönüktür.

Hipnozla Cinsel Tedavi

hipnozla-vajinismus-tedavisi

Hipnoz Nedir?

Hipnoz, uyku ile uyanıklık arasında değiştirilmiş bilinç hali oluşturularak, zihinsel dirençlerin kaldırılıp, kişinin sorununa dönük, pozitif telkin, metafor ve imgelerin verildiği özel zihin halidir. Hipnozun bilinen bir komplikasyonu yoktur. Öğrenmeyi hızlandırarak değişimi sağlatan bir süreçtir.

 

Hipnozla Cinsel Tedavi Nasıl Yapılır?

Hipnozla cinsel tedavi sürecinde, öncelikle sorunun formülasyonu yapılır. Takibinde yapılan formülasyona göre hipnoterapi uygulanır. Pozitif telkinler, metaforlar ve imge terapi ile sorunlar çözüldükten sonra cinsel terapide etkinliği arttırmak için Simülasyon Tekniği kullanılır. Cinsellikte hazzı arttırmak için arzu, istek aşamasına dair simülasyon tekniği ile zihne yeni öğrenme ve deneyimleme yolları sağlarız.

 

Hipnozla Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hipnozla vajinismus tedavisi sürecinde ise, üç basamak dahilinde terapi planlarız. Birincisi; Bilişsel, Davranışçı, Dinamik ve Varoluşçu yapılar bağlamında soruna dönük çalışırız. İkincisi; Hipnoz ile bedendeki kasılmaları kaldırıp gevşeme sağlanır Üçüncüsü ise; zihni cinsel ilişkiye ait imge, metafor ve telkin ile hazırlarız. Üç aşama ve üç saatlik bir çalışma ile vajinismus sorunu çözüme ulaştırılır.

Vajinismus İlaçları

 

vajinismus-ilaçları

Antidepresan ilaçlar

Vajinismus tedavisi içinde antidepresan ilaca gerek yoktur. Klasik tedavilerde uzayan tedavi süreci içinde hastanın yaşadığı umutsuzluğa, ödevleri yapamayışa ve çökkünlüğe karşı reçete edildiği maalesef görülmektedir.

 

Kas Gevşetici İlaçlar

Vajinusmus tedavi süreci içinde kas gevşetici ilaçlara gerek yoktur. Bedendeki kasılmalar bilinçdışı süreçten ve beyinde amigdala’ nın korku tepkisi nedeni ile oluştuğundan dolayı kas gevşetici ilaçlar var olan kasılmaların önüne geçmekde eksik kalır.

 

Uyuşturucu Kremler

Vajinismus, ilişki yaşayabilmek için uyuşturucu kremler vajinismus hastası’na reçete edilebilmektedir. Zara ait bir sorun var ve zar penis ile geçişe kısmen izin vermeye müsait ise, bedensel kasılmalar ve korku, kaygı çok yoğun değilse, kısmen işe yarasa da, vajinismus hastalarının çoğunda gerçek acı yoktur. Zihnin algı çarpıtmasından kaynaklanan büyütülmüş acı endişesi vardır. Bu endişe karşısında uyuşturucu krem etkili olmaz.

 

Sakinleştirici İlaçlar

Vajinusmus tedavisi sırasında sakinleştirici ilaçlar da yanlışlıkla önerilmektedir. Sakinleştirici ilaçların dozuna bağlı olarak hasta da paradoks olarak uyku hali, günlük işlerini yapamayacak zihinsel durgunluk olabilmektedir.

 

Oturma Banyoları

Vajinismus hastaları’ na ılık, kas gevşetici kremlerin içine konduğu oturma banyoları da maalesef önerilir. Türk kadınında vajinal veya pelvik taban kaslarında kasılma söz konusu olmadığından, vajen serbest olduğundan dolayı ve sorun zihinsel-bilinçdışı kökenli olması nedeni ile önermemekteyim.

 

Epidural veya Genel Anestezi

Vaginismus hastalığı, anestezi altında tedavisi de önerilmez. Anestezi altında bilinçdışı açık ve gözlemci olduğundan dolayı bu tür bir yaklaşımı bilinçdışı, cinsel bir travma ve taciz olarak algılayarak sorunu derinleştirebilir.

Bu nedenlerle vajinismus tedavisi terapi bağlamında yapılmalıdır. Uyguladığımız tedavide;

Hipnozla Vajinismus Tedavisi

Vajinismusta hipnoz esas alan;

“Dr. Ulusoy Teknik II” © :

Üç Aşama ve Üç saatlik bir çalışma ile aynı gün içinde ilişki yaşamayı sağlatan, kongre sunumları yapılmış ve kitabı yayınlanmış bir tedavidir.

Bu tedavide;

“Formülasyonlu Sorun Odaklı yaklaşım + Ayna Nöron Aktivasyon uygulamalı Psikoeğitim + Hipnozla; formülasyonlu soruna dönük terapi, kasılmaların kaldırılıp zihin beden gevşemesinin sağlanması ve İlişki modeline ait hazırlık + Geri bildirimli/Biofeedback, Farkındalık/Mindfulness içeren ve Dirençlerin kaldırılmasına ait Holotropik Nefes uygulamalı davranışçı tedavinin uygulanarak ilişkiye ait modelin öğretildiği” süreci kapsayan eklektik (bir çok tekniği içeren), entegratif (kendi içinde organize) ve basamaklı bir tedaviyi kapsar.

Tedavi öğrenme ve beyin/zihinde nöroplastisite oluşturmaya dönüktür.

 

 

Vajinismus Tedavi Yöntemleri ve Hipnoz

Man and woman holding hands

Vajinismus Tedavi Yöntemleri ve Dr. Ulusoy Teknik II

Vajinismus tedavi yöntemleri den biri Bilişsel ve Davranışçı Terapilerdir. Psikoeğitim verilir, ev ödevleri verilir ve haftalık görüşmelerle tedavi sürdürülür. 12 hafta süren bir tedavi protokolüdür. Tedavi sürecinin başarısı hastanın ödevleri yapıp yapamamasına, ödevlerden sonra ilişkiye geçecek modeli öğrenip öğrenememesine bağlıdır.

 

Vajinusmus tedavisinde doğrudan Davranışçı Terapileri içeren yöntemde; fallus, dilatör ve /veya parmak çalışmalarının doğrudan muayenehanede yaptırıldığı, psikoeğitimin ve zihinsel süreçlerin çoğunlukla göz ardı edildiği veya daha az yer verildiği yöntemdir. Bu yöntemde başarı, hastaların kasılmalarının kaldırılıp kaldırılamamasına, öğrenim ve modelleme sürecinin gerçekleşip gerçekleşmemesine bağlıdır.

 

Vajinismus hastalığı tedavisinde önemli olan; zihnin beden üzerinde oluşturduğu kasılmaların kaldırılması, vajene bir şeyin girebilir, çapının artabilir olduğunun ve zara ait bir sorunun olup olmadığının tespitini esas alırken, ilişkiye ait bir modelin öğretilmesinin sağlanmasını içermelidir.

 

Hipnozla Vajinismus Tedavisi

Vainismusta hipnoz esas alan; Dr. Ulusoy Teknik II, Üç Aşama ve Üç saatlik bir çalışma ile aynı gün içinde ilişki yaşamayı sağlatan, kongre sunumları yapılmış ve kitabı yayınlanmış bir tedavidir. Bu tedavide; “Sorun Odaklı yaklaşım + Psikoeğitim/Ayna Nöron Aktivasyon uygulamalı + Hipnozla soruna dönük ve kasılmaların kaldırılıp zihin beden gevşemesinin sağlandığı ve İlişki modeline ait hazırlık + Geri bildirimli, Farkındalık/Mindfulness ve Dirençlerin kaldırılmasına ait Holotropik Nefes içeren davranışçı tedavinin uygulanarak ilişkiye ait modelin öğretildiği” süreci kapsayan eklektik, entegratif ve basamaklı bir süreci kapsar.

Vajinismus Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir ve Nasıl Tedavi edilir?

 

hipnozla-vajinismus-tedavisi

Vajinismus hastalığı nedir?

Vajinismus hastalığı nedir sorusuna en iyi cevap; ilişki anında korku, kaygı, kaçınma ve panik belirtileri gösteren hastanın ilişkiye izin vermemesidir. Oluşturulan tepki hafiften şiddetliye kadar geniş bir yelpazede olur. İçeriye bir şey girmesini hasta şöyle tarif edebilir; “Gözbebeklerinize parmakla dokunmaya çalıştığınızda hissedebileceğiniz bir duygu”… Vajinismus hastasının bu tanımı oldukça manidar ve sürecin sözcüklere dökülmüş halidir. Vajinismusta genellikle fiziksel bir sorun bulunmaz.

 

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus belirtileri nelerdir sorusuna şöyle cevap verebilirim; nefes almada düzensizlik, kalp çarpıntısı, bedensel kaçınma, eşini eli ile itme, kalçayı kaldırma, bacakları veya kalçayı kasma ve olduğu yerde sıkma, genital bölgeye dokunmada huzursuzluk, içeriye bir şey yönlendirme de tedirginlik (içeriye rahat bir şey yönlendirebilen hastalar da olabilir istisna olarak), İçeriye bir şey yönlendirebilen ya da penisin az bir kısmını alan vajinismus hastalarında vajen ve karın içindeki baskıya, gerilime tepki verme.

 

Vajinismus Nasıl Tedavi Edilir?

Vajinismus nasıl tedavi edilir kısmı önemlidir. Çünkü eklektik, entegratif ve zihinde öğrenmeye dönük/nöroplastisite oluşturmayı sağlayamayan tedaviler eksik kalacaktır. Bunun birçok örneğini gelen hastalarda gözlemekteyim. Bir veya birden fazla yere gidip iyileşemeyen hastalar günümüzde daha çok bana ulaşmaktadır. Gittikleri tedavileri irdelediğimizde ya sadece davranışçı (aparat veya parmak), ya da bilişsel çarpıtmaları düzenleyici ve davranışçı yaklaşımlar uygulandığını görüyorum. Bu yöntem bir bölüm hastayı tedavi ederken azımsanmayacak bir bölümün de tedavisinde başarısızlığı oluşturmaktadır. “Dr. Ulusoy Teknik 2” olarak tanımladığım ve kongrede de sunduğum tedavi protokolünde “Sorun Odaklı + Psikoeğitim/Ayna Nöron Aktivasyonlu + Hipnozla soruna dönük ve kasılmaların kaldırılıp zihin beden gevşemesinin sağlandığı + Geri bildirimli davranışçı tedavi” uyguladığımızda daha önceki tedavilerinde başarısız olan hastaların da süreci başarı ile tamamladıklarını görmekteyim.