Blog Yazıları

Vajinismus tedavisinde hipnozu niçin öneriyoruz?

hipnoz-vajinismus

Vajinismusta hipnoz öğrenmeyi hızlandırır

Öğrenmeyi hızlandırır. Birçok ruhsal hastalığın tedavisinde olduğu gibi vajinismus tedavi süreci de öğrenmeye dönüktür. Geçmişin bilerek ya da bilmeyerek yanlış öğrenimlerini, travmalara ait bilinçdışı öğrenimlerini fark ettirip, yeni ve deneyime dönük öğrenimleri zihnin dirençlerini aşarak vajinismus hastasını hızlıca eğitmemizi sağlar.

 

Hipnoz kasılmaları kaldırır

Klasik tedavilerde kasılan bir bedeni gevşetebilmek için ilerleyici gevşeme egzersizleri hastaya önerilir. Hasta bu önerileri evde ödevler şeklinde günlük olarak yapar. Oysa Hipnoz tedavisi kullandığımızda süreci daha da hızlandırabiliriz. Çünkü hipnotik telkinlerle beden üzerinde kasılma oluşturabildiğimiz gibi gevşeme de oluşturabiliyoruz.

 

Hipnoz ağrı ve Acı kontrolü sağlar

Yine hipnotik telkinlerle beden üzerinde ağrı ve acı duygusunu azaltabilme, tolere edebilme ve kaldırabilmeyi de sağlayabiliriz. Hipnozla hazırlanmış bireyler ağrı ve acı duymadan diş çektirebilir, ameliyat olabilir. Vajinismus tedavisi sürecinde de hastanın acı duyacağım endişesini ve acı duygusunu hipnozla kontrol etmesini sağlatabiliriz.

 

Hipnoterapi korku, kaygı ve panik durumunu kontrol etmemizi sağlar

Vajinismusta hipnoterapi, vajinismus hastasının ilişki sırasında duyduğu ve kontrol etmede zorlandığı korku, kaygı ve panik halini kontrol edebilmesini sağlar. Görüldüğü gibi vajinismusta hipnoz tedavisi kullanımının vajinismus oluş mekanizmalarının birçok noktasında etkinliği vardır. Bu yüzden vajinismus tedavisinde uyguladığımız Hipnoz Tekniği ile sabah alınan hasta gün içinde toplamda üç saatlik bir çalışma akşama deneyim yaşayabilir hale gelir.

 

 

Cinsellik, Haz ve Vajinismus Tedavisi

cinsel-haz

Vajinismus Hastalarında Cinsel İstek

Sanılanın aksine vajinismus hastalarında cinsel istek ve arzuda bir eksiklik yoktur. Birçok vajinismus kadını farklı yollardan cinsel doyumu elde edebilir. Ve alternatif olan bu yolları partneri/eşi ile haz almak için rahatça kullanır. Vajinismus kadınını rahatsız eden ve cinsel istek ve arzusunu bir anda sönümlendiren tek durum ilişki yaşanma düşüncesidir. Erkek ilişki yaşanmayacağının güvencesini verdikten sonra kadın kendini cinselliğin ve hazzın akışına daha rahat bırakır.

 

Vajinismus Tedavisinde Cinsel İstek ve Haz

 

Vajinismus tedavisi sırasında ana amaç kasılmaların kaldırılması, gevşemenin sağlanması, bilişsel çarpıtmalarının düzeltilmesi, korku ve kaygının kaldırılıp, erkeğe olan güvenin sağlanmasını içerir. Hipnoz tedavisi sırasında yukarıda saydığım süreçler uygulanırken hazza dönük telkinlerle de vajinismus kadını desteklenir. İlk deneyimini rahatça yaşayan kadın verilen telkin desteği ve korku ve kaygının kaldırılması ile geçmişteki bastırılmış istek ve arzunun yeniden devinim kazanması ile birlikte haz dolu deneyimlere yelken açar.

Kadın İçin İlk Cinsel İlişki Deneyimi

ilk-cinsel-ilişki-deneyimi

 

İlk Gece deneyiminde Vajinismus Olup Olmadığımı Nasıl Anlarım?

 

Evlendiğim günün gecesinde eşim beni zorladı. Acıya da dayanıklı bir insanım. P… içeri tamamen girdi. Zar deforme olurken kanama oldu. O gün duyduğum acı nedeniyle ve kanamadan korktuğum için sonra tam deneyim yaşayamadım. Deneyim için her başladığımızda başı girdi ve sonra tepkiler verdim. Vajinismus olabilir miyim?

 

Evlilik öncesi vajinusmus sorununuz yokmuş. Anlattıklarınızdan bunu anlıyorum. Birçok kadında ilk gece korkusu olarak henüz ilk deneyimde vajinusmus ortaya çıkar. P… içeri hiç alamazlar. Siz de oluşan sorun zarınıza ait bir problemi fark etmeden deneyimde zorlamanız olmuş. Bu zorlamaya bağlı olarak da çekince, korku oluşmuş.

 

Bu durumda önerim öncelikle kendinizi sakinleştirmeniz olacaktır. O gece zarın deforme olmasına bağlı gerçek bir acı duymuşsunuz. Acıyı oluşturan sebep ortadan kalkmış. Bundan sonra acı duymayacağınızı bilmenizi istiyorum. Bu bilgi ışığında kendinize güvenerek ve emin olarak deneyime geçin. En az birkaç deneyim bu şekilde çalışma yapın ve eşiniz zorlamadan alıştırarak içeri alsın. Bu çalışmalar öncesi vajinismus tedavisi önermem.

 

Peki ne zaman vajinismus tedavisi önerirsiniz ve tedavide ne yapılır derseniz; alıştırma çalışmalarının sonucunda da zorlu ilk gece deneyiminin korku ve tepkisini aşamazsanız, hipnozla vajinismus tedavisi uygulayarak korku, kaygı, acı duygusu, kaçınma ve kasılmalarınızı üç saatlik bir çalışma ile aynı gün içinde kaldırıp rahat bir ilişki yaşamanızı sağlamak mümkündür.

Vajinismus nasıl teşhis edilir?

Man and woman holding hands

 

Vajinismus Muayenede belli olur mu?

Vajinismus hastalarının bir kısmı rahat muayene olabilir. Bu nedenle doğrudan muayenedeki rahatlığa bakıp vajinismus olmadığının söylenmesi doğru olmaz. Muayene olmak birçok kadının korkusudur. Dolayısıyla her muayene olmakta zorluk çekene de vajinismus tanısı konulamaz.

 

Hastanın hikayesi vajinusmus olduğunu gösterir

Kadın; eşi ile ilişkiye giremediğini, korktuğunu, geriye çekildiğini, panik olduğunu, eşini eli ile ittiğini, ağlama krizleri yaşadığını, ilişkiden sürekli kaçındığını, acıyacakmış gibi düşündüğünü, orasının dar olduğu düşüncesinde olduğu gibi söylemleri ve deneyimleri varsa vajinusmus teşhisi konur.

 

Vajinismus Tedavisi ne yapılır?

Korku, kaygı ve kasılmaları için hipnoz tedavisi ile çalışırız. Deneyime alıştırmaya dönük kısa süreli dildo çalıştırması yapılır. Sabah alınan hasta akşama deneyimi yaşayabilir. Vajinismus tedavisi korkulacak bir tedavi değildir.

 

Vajinismus Tedavisi; Hasta, Eşi ve Hekim

Vajinismus Tedavisi Hastanın ve Eşinin Uyumu

 

Vajinismus Tedavisi sırasında tedavi tekniği ve içeriğinin önem taşıdığını biliyoruz. Tedavi tekniği ve içeriğinin dışında iki ana faktör de tedaviyi etkilemektedir. Hastanın uyumu ve hastanın eşinin uyumu. Tedavi sürecini bir saç ayağına benzetebiliriz. Hekimin, hastanın ve eşinin üçünün de saç ayağında olduğu gibi sürecin başarısı için uyumlu ve dengeli olması gerekir.

Vajinismus kadını vajinismus tedavisi için çoğu kere istekli gelir. Bu isteğin yanı sıra korkularını da beraberinde getirmektedir. Tedavi süreci öğrenmeye dönüktür. Tedavi sürecini hastaya kolaylaştıracak teknikleri hekim seçerek kullanır. Süreç öğrenmeye dönük olduğu için vajinismus hastası tedavi içinde tedirginlik duymamalıdır. Yürümeyi, yüzmeyi, bisiklet binmeyi nasıl öğrendi ise ilişki yaşamayı da öğrenecektir.

Vajinismus erkekleri ise vajinismus tedavisi içinde eşinin yanında durarak öğrenmesine yardımcı olup, moral ve motivasyon desteği vermelidir. Bu desteği alan kadın başarma istek ve arzusunu daha yoğun hisseder. İlişki deneyimi her ikisini de ilgilendirdiği için tedaviye birlikte katılmaları en doğrusu olur.

Vajinismus tedavisi farklı süreler ve tekniklerle yapılabilmektedir. Bizim kullandığımız yöntem; Vainismusta hipnozu esas alan; “Dr. Ulusoy Teknik II” ©: “Üç Aşama ve Üç saatlik bir çalışma ile aynı gün içinde ilişki yaşamayı sağlamayı amaçlayan teknik’dir.”

Bu tedavi sürecinde; “Formülasyonlu Sorun Odaklı yaklaşım + Ayna Nöron Aktivasyon uygulamalı Psikoeğitim + Hipnozla; formülasyonlu soruna dönük terapi, kasılmaların kaldırılıp zihin beden gevşemesinin sağlanması ve İlişki modeline ait hazırlık + Geri bildirimli/Biofeedback, Farkındalık/Mindfulness içeren ve Dirençlerin kaldırılmasına ait Holotropik Nefes uygulamalı davranışçı tedavinin uygulanarak ilişkiye ait modelin öğretildiği” süreci kapsayan eklektik (bir çok tekniği içeren), entegratif (kendi içinde organize) ve basamaklı bir tedavi uygulanır. Tedavi süreci öğrenme ve beyin/zihinde nöroplastisite oluşturmaya dönük kalıcı bir yöntemdir.

 

hipnoz-vajinismus

Vajinismus tedavi süresi nasıl kısalır?

Vajinismus klasik tedavilerine baktığımızda öğrenme sürecinin yavaşlığı ve kasılmaların kontrolünün uzunca bir zaman aldığını görmekteyiz. Bu durum haftalık görüşmeler ve 12 haftalık bir programı gerektirmektedir. Bu programın sonucunda bir grup hasta farklı sebeplerden ötürü çözümsüz kalabilmektedir. Dolayısıyla daha geniş başarı oranına sahip bir tedavi protokolü arayışı gerektiği aşikardır.

Vajinismus farklı tedavi protokolü nedir?

Vajinismus tedavisinde eklektik ve entegratif bir tedavi, klasik tedavi protokolüne alternatif ve daha kısa sürede ve daha iyi başarı oranları ile karşımıza çıkmaktadır. Bu yeni tedavi sürecinde; “Ayna nöron aktivasyonlu psikoeğitim + Hipnoz ile kasılmaların kaldırılması ve soruna dönük terapi + Geri bildirimli ve holotropik solunumlu davranışçı uygulama” içerir. Bu tedavi protokolü Tıbbi Hipnoz kongresinde “Dr. Ulusoy Teknik II” olarak isimlendirilmiştir.

Vajinismus tedavisi “Dr. Ulusoy Teknik II” ne kadar sürede başarıyı sağlar?

Vajinismus hastası sabah alınır. Üç saatlik eklektik ve entegratif uygulama yapılır. Takibinde kaldığı otele gönderilir. Otelde sabah öğrettiğimiz çalışmaların kısa süreli tekrarını yapar. Öğleden sonra hipnoz ile ilişkiye ait terapi seansı yapılır. Deneyimi yaşamaları için yeniden kaldıkları otele gönderilirler. Akşam deneyimi yaşarlar.

Vajinismus Tedavisi Uyumu

vajinismus-tedavisi

Vajinismus Tedavisi Uyumu

Vajinismus Tedavisi üçlü bir uyum gerektirir. Başarı hastanın, eşinin ve hekimin tekniğine bağlıdır. Hekim vajinismus tedavi tekniğini detaylı olarak hastasına tanımlar. Sorularını açıklar. Hastanın tedavinin başından sonuna kadar gayreti önemlidir. Bu gayret esnasında eşinin de kendisine pozitif desteği önem taşır.

 

Vajinismus Erkeği

Vajinismus Kadını tedaviye ait korkusu nedeniyle eşine:” Ben tedaviyi istemiyorum, boşanalım” diyebilir. Bu durumda erkek eşine şunu söylemelidir; ” Tedavi içinde senin gayretini görmek istiyorum. Tüm gayretine rağmen başaramazsan, o zaman yine bu durumunla kabülümsün, bunu bilmeni isterim…” Erkeğin bu bakış açısı eşine güven ve başarma azmi verir.