VAJİNİSMUS TEDAVİSİNDE KEGEL EGZERSİZLERİNİN YERİ VAR MI?

Vajinismus tedavisi klasik tedavilerde nispeten daha uzun sürerken, ödevlerin yapılmasında ve ilişkiye geçiş aşamasında da sorunlar yaşanabilmektedir. Klasik tedaviler asıl sorunu pelvik taban kaslarında görür ve pelvik taban kaslarının kegel egzersizleri ile kontrolü sağlanırsa ilişki yaşanır der. Oysa asıl sorun pelvik taban kaslarında değildir.

Psoas Kasları, vajinismusun bilinçdışı tepkilerinde rol oynayan ve tarafımdan yüksek lisans projesi yazılmış ve kongre sunumları yapılmış, dünyada ilk kez tanımlanan etyolojide asıl rol oynayan kas grubudur. Vajinismus bilinçaltı limbik bölgeden gelen tepkileri Psoas Kas grubu üzerinden vererek bacaklardaki kasılmayı oluşturmaktadır.

PSOAS KAS GRUPLARI NASIL KONTROL EDİLİR?

Psoas Kas grupları Hipnoz Tedavisi, Holotropik Nefes ve Geri Bildirimli Muayene ve Dilator Çalıştırması ile gevşeme ve kontrol kısa sürede sağlanır. Tüm bu sürecin kontrolünün hastaya öğretilmesi ilk üç saatlik ana çalışmada gerçekleştirilir. Vajinal çalışma ve muayene ise sürecin içinde 40 dakikalık bir zamanı kapsar. Dr. Ulusoy Tekniği bu sayede tedaviyi kolaylaştırır.

Vajinismusta Hipnoz Tedavisi olarak adlandırdığım ve içinde eklektik, entegratif birçok tekniği barındıran yöntem ile tedavi süresi oldukça kısalmaktadır. Sabah alınan hasta akşama ya da ertesi güne ilişkiyi yaşayabilir hale gelir. Tedavi sorun odaklı bir tedavi olup üç aşama ile sorunların ortadan kaldırılıp ilişkinin yaşatılmasını sağlatır.