Vajinismus Nedir?

vajinismus-drulusoy

Vajinismus Nedir?

Vajinismus ilk deneyimde ortaya çıkan, kadının ilişkiyi reddetmesidir. Bu reddediş bilinçli değildir. Korku ön plandadır. Korku tüm bedene hükmeder. Geçmişte kadının yaşadığı ya da yanlış öğrendiği bilgiler bu mekanizmayı hazırlamıştır. Birçok sorundan muzdarip çift tavsiyeler istemektedir. Tedavi gerektiren bir süreçte tavsiyeler doğru bir adım olmayacaktır.

 

Vajinismus Tedavisi Neler Yapılır?

Vajinismus Tedavisi ağrısız ve acısız bir yöntem olarak sunulabilir. Kadının tedaviden en büyük kaçınma sebebi acı duyacağı endişesidir. Hipnoz Tekniği kullanılarak kadın öncelikle endişelerinden arındırılıp, bedensel gevşemeye kavuşturulur. Ayna nöron aktivitesi için eğitimler tamamlanır. Ardından kısa süreli vajinal kontrol yapılır. İçeriye birşeyin girebilirliği, çapın artışını tolere edebilme, zara ait sorun olup olmadığının kontrolünü içerir.

 

Vajinismus Tedavi Ne kadar Sürer?

Vajinismus tedavi süresi eklektik ve entegratif bir yaklaşımla ki; kitabı yazılıp kongre sunumları yapılmış ve tedx konuşması yapılmış olan bilimsel bir metod ile sabah alınan hastanın üç saatlik bir çalışma ile akşama deneyim yaşayabilmesi mümkün hale gelmiştir.

 

Vajinusmus pahalı bir tedavi midir?

Vajinusmus elde edilen başarı, yaşanan haz ve deneyimler, aile birlikteliği, istenen ve özlenen çocuk sahibi olma gibi kriterleri göz önüne aldığımızda pahalı bir tedavi değildir. Aksine sadece bu durumdan rahatsız olup tedavi olmadan boşanan çiftlerin manevi sıkıntılarını saymazsak boşanma giderlerinin çok çok altında bir tedavi maliyeti vardır.