Vajinismus İlaçları

 

vajinismus-ilaçları

Antidepresan ilaçlar

Vajinismus tedavisi içinde antidepresan ilaca gerek yoktur. Klasik tedavilerde uzayan tedavi süreci içinde hastanın yaşadığı umutsuzluğa, ödevleri yapamayışa ve çökkünlüğe karşı reçete edildiği maalesef görülmektedir.

 

Kas Gevşetici İlaçlar

Vajinusmus tedavi süreci içinde kas gevşetici ilaçlara gerek yoktur. Bedendeki kasılmalar bilinçdışı süreçten ve beyinde amigdala’ nın korku tepkisi nedeni ile oluştuğundan dolayı kas gevşetici ilaçlar var olan kasılmaların önüne geçmekde eksik kalır.

 

Uyuşturucu Kremler

Vajinismus, ilişki yaşayabilmek için uyuşturucu kremler vajinismus hastası’na reçete edilebilmektedir. Zara ait bir sorun var ve zar penis ile geçişe kısmen izin vermeye müsait ise, bedensel kasılmalar ve korku, kaygı çok yoğun değilse, kısmen işe yarasa da, vajinismus hastalarının çoğunda gerçek acı yoktur. Zihnin algı çarpıtmasından kaynaklanan büyütülmüş acı endişesi vardır. Bu endişe karşısında uyuşturucu krem etkili olmaz.

 

Sakinleştirici İlaçlar

Vajinusmus tedavisi sırasında sakinleştirici ilaçlar da yanlışlıkla önerilmektedir. Sakinleştirici ilaçların dozuna bağlı olarak hasta da paradoks olarak uyku hali, günlük işlerini yapamayacak zihinsel durgunluk olabilmektedir.

 

Oturma Banyoları

Vajinismus hastaları’ na ılık, kas gevşetici kremlerin içine konduğu oturma banyoları da maalesef önerilir. Türk kadınında vajinal veya pelvik taban kaslarında kasılma söz konusu olmadığından, vajen serbest olduğundan dolayı ve sorun zihinsel-bilinçdışı kökenli olması nedeni ile önermemekteyim.

 

Epidural veya Genel Anestezi

Vaginismus hastalığı, anestezi altında tedavisi de önerilmez. Anestezi altında bilinçdışı açık ve gözlemci olduğundan dolayı bu tür bir yaklaşımı bilinçdışı, cinsel bir travma ve taciz olarak algılayarak sorunu derinleştirebilir.

Bu nedenlerle vajinismus tedavisi terapi bağlamında yapılmalıdır. Uyguladığımız tedavide;

Hipnozla Vajinismus Tedavisi

Vajinismusta hipnoz esas alan;

“Dr. Ulusoy Teknik II” © :

Üç Aşama ve Üç saatlik bir çalışma ile aynı gün içinde ilişki yaşamayı sağlatan, kongre sunumları yapılmış ve kitabı yayınlanmış bir tedavidir.

Bu tedavide;

“Formülasyonlu Sorun Odaklı yaklaşım + Ayna Nöron Aktivasyon uygulamalı Psikoeğitim + Hipnozla; formülasyonlu soruna dönük terapi, kasılmaların kaldırılıp zihin beden gevşemesinin sağlanması ve İlişki modeline ait hazırlık + Geri bildirimli/Biofeedback, Farkındalık/Mindfulness içeren ve Dirençlerin kaldırılmasına ait Holotropik Nefes uygulamalı davranışçı tedavinin uygulanarak ilişkiye ait modelin öğretildiği” süreci kapsayan eklektik (bir çok tekniği içeren), entegratif (kendi içinde organize) ve basamaklı bir tedaviyi kapsar.

Tedavi öğrenme ve beyin/zihinde nöroplastisite oluşturmaya dönüktür.