Vajinismus Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir ve Nasıl Tedavi edilir?

 

hipnozla-vajinismus-tedavisi

Vajinismus hastalığı nedir?

Vajinismus hastalığı nedir sorusuna en iyi cevap; ilişki anında korku, kaygı, kaçınma ve panik belirtileri gösteren hastanın ilişkiye izin vermemesidir. Oluşturulan tepki hafiften şiddetliye kadar geniş bir yelpazede olur. İçeriye bir şey girmesini hasta şöyle tarif edebilir; “Gözbebeklerinize parmakla dokunmaya çalıştığınızda hissedebileceğiniz bir duygu”… Vajinismus hastasının bu tanımı oldukça manidar ve sürecin sözcüklere dökülmüş halidir. Vajinismusta genellikle fiziksel bir sorun bulunmaz.

 

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus belirtileri nelerdir sorusuna şöyle cevap verebilirim; nefes almada düzensizlik, kalp çarpıntısı, bedensel kaçınma, eşini eli ile itme, kalçayı kaldırma, bacakları veya kalçayı kasma ve olduğu yerde sıkma, genital bölgeye dokunmada huzursuzluk, içeriye bir şey yönlendirme de tedirginlik (içeriye rahat bir şey yönlendirebilen hastalar da olabilir istisna olarak), İçeriye bir şey yönlendirebilen ya da penisin az bir kısmını alan vajinismus hastalarında vajen ve karın içindeki baskıya, gerilime tepki verme.

 

Vajinismus Nasıl Tedavi Edilir?

Vajinismus nasıl tedavi edilir kısmı önemlidir. Çünkü eklektik, entegratif ve zihinde öğrenmeye dönük/nöroplastisite oluşturmayı sağlayamayan tedaviler eksik kalacaktır. Bunun birçok örneğini gelen hastalarda gözlemekteyim. Bir veya birden fazla yere gidip iyileşemeyen hastalar günümüzde daha çok bana ulaşmaktadır. Gittikleri tedavileri irdelediğimizde ya sadece davranışçı (aparat veya parmak), ya da bilişsel çarpıtmaları düzenleyici ve davranışçı yaklaşımlar uygulandığını görüyorum. Bu yöntem bir bölüm hastayı tedavi ederken azımsanmayacak bir bölümün de tedavisinde başarısızlığı oluşturmaktadır. “Dr. Ulusoy Teknik 2” olarak tanımladığım ve kongrede de sunduğum tedavi protokolünde “Sorun Odaklı + Psikoeğitim/Ayna Nöron Aktivasyonlu + Hipnozla soruna dönük ve kasılmaların kaldırılıp zihin beden gevşemesinin sağlandığı + Geri bildirimli davranışçı tedavi” uyguladığımızda daha önceki tedavilerinde başarısız olan hastaların da süreci başarı ile tamamladıklarını görmekteyim.