Vajinismusu Kendim Yendim

Vajinismus-kendim-yendim

Vajinismusu kendi kendine yenenler, vajinismusu evde yenenler, vajinismusu kendim yendim, vajinismusu kendim nasıl yenebilirim; 

 

Aşağıdaki yazı, vajinismusta klasik tedaviye gidip, uygulamaları evde yaparak vajinismusu yenen bir danışana aittir.  Kendi yazısını klasik tedaviye gidenlere veya evde uygulama yapacak olanlara bir şablon olması amacıyla paylaşıyorum. Paylaştığım bu bilgi tedavi bilgisi değildir. Bilgilendirme amacıyla aktarılmıştır. Klasik tedavide yer alan kegel egzersizleri de danışan tarafından yazılmıştır. Oysa Kendi tedavimde kegel egzersizlerine gerek yoktur. Çünkü Türk kadınında vajen serbesttir. Klasik tedaviler 8 ile 12 hafta süren haftalık görüşmelerle giden terapilerdir. “Dr. Ulusoy Teknik 2” ise, “Üç Aşama ve Üç Saat” içinde sabah alınan hastanın akşama deneyim yaşamasını sağlayan bir tekniktir.

VAJİNİSMUS GÜNLÜĞÜM / VAJİNİSMUSU YENDİM 

Ben bu sorunu 7 yıl yaşadım. Bana yaşattıkları ve benden aldıklarıyla birlikte o hep hayatımın merkezi oldu. Bu sorunu yaşayanlar ne demek istediğimi çok iyi anlayacaktır. Böyle bir durumda insanı en çok üzen şey yalnız kalmaktır. Kendini hiç olmadığı kadar yalnız hisseder insan… Kimsenin yaşamadığı bir şeyi yaşıyorum diye geçti benim de ilk zamanlarım. Kimsede olmayan bir hastalıktı bu ve beni bulmuştu. Kabus gibiydi her şey… önceleri inanamadım bunu yaşadığıma, sonra yaşamaktan soğudum… 22 yaşındaydım… Kocaman bir şehirde yapayalnızdım… Eşim o zamanlar çok yoğun çalışıyordu, yine de benim mutlu olmam için çırpınıyordu.

Vajinismus adını ilk kez 1,5 yıllık evliyken duymuştuk. Artık bunu dünyada yaşayan tek kişi olmadığımı öğrenmiştim. Ondan sonra ikimiz de bu konuyu öğrenmeye çalıştık. Ama gerek maddi sorunlar gerek doğru hekimi bulamayışımız bizim için yılların geçip gitmesine neden oldu. Yıllar geçerken benden de çok şey götürdü, eşime âşıktım ama cinsellikten nefret etmeye başlamıştım. Hiçbir şekilde eşimle cinsellik yaşamak istemiyordum, bundan tiksiniyordum… Kadın olmaktan nefret eder haldeydim. Cinsellik hariç eşimle son derece mutluyduk… Birbirimize deli gibi âşıktık, hâlâ da öyleyiz…

Sonra tedavi olmak ve iyi bir hekim bulmak için daha büyük bir şehre taşındık ve psikiyatriste gitmeye başladık. Aldığım her terapiden sonra kendimi daha rahat hissetmeye başladım… Kendimle büyük bir mücadeleye girmiştim, düşüncelerimi değiştirmeye çalışıyordum. Sürekli okudum… Araştırdım… Dua ettim… Anladım ki ben organımı hiç tanımıyorum, onu yıllarca yok saymışım, reddetmişim… O zamandan bu zamana kadar kendimle çok mücadele ettim, insan birdenbire değişemiyor, kötü düşüncelerin yerine iyiler kolay yerleşmiyor.

Ama isteyince… Çabalayınca… Koskoca dağlar küçücük tepelere dönüşüyor…

Gün içinde belli saatlerde sürekli kendime olumlu telkinler veriyordum, bunu yalnız kaldığım anlarda yapıyordum. Olumlu hayaller kurmaya, olumsuzlardan arınmaya çalışıyordum… Böylece günler geçti… Terapilere başlayalı 6 ay olmuştu… Artık cinsellikten nefret etmiyordum… Aşamadığım bir şey kalmıştı o da penis korkusu… Tıkanmıştım… Deneme aşamasına bile geçemiyordum, o kadar korkuyordum yani… Umudumu kaybetmişken siteyi ve grubu tanıdım… Ve Murat Bey’i tanıyınca kararımı verdim, ona gidecektim… Psikiyatriste gitmeyi bıraktım. Grupta kendimi daha iyi hissediyordum, başaran arkadaşların destekleri beni çok mutlu ediyordu. Vazgeçmiyordum… Ve en önemlisi kendimi yalnız hissetmiyordum… Parmak egzersizi yapmaya başladım, 8 gün gibi kısa zamanda egzersizleri başardım. İnsan parmak egzersizinde şunu anlıyor; “Benim vajinam düşündüğüm gibi kapalı bir yer değil! Anlıyorum ki vajen çok esnek bir organ ve ben oraya hükmedebiliyorum!”

Parmakta çok rahat olduğumda penis aşamasına geçtik… Bir gece penisi kendi kontrolümde yavaşça içime aldım… Bir anda oldu her şey… Acı yoktu! O anda duyduğum mutluluk anlatılmaz! Eşimin gözlerine baktım… Biz birbirimizi sevmekten hiç vazgeçmedik… Hayatı paylaşmaya devam ettik bize getirdikleriyle… Sonraki gece denediğimizde ilk kez kasıldım… Bütün eski düşünceler kafama üşüştü sanki. Birden içime kapandım. Anlamsız bir korku girdabına tutulmuş gibiydim.

“BAŞARMIŞTIM AMA BEDENİMİN İNANDIĞI ŞEYE BEYNİM HALA İNANMIYORDU!”

Ya pes diyecektim ya devam… Murat Bey’den ve grubumuzdan aldığım destekle devam ettim… Sonraki denememizde ve ondan sonrakilerde de her şey yoluna girdi… Anladım ki beynin yapamayacağı hiçbir şey yok!

Bir yerde okumuştum, “Şimdi öğrendiğinizin size ait olması onu şimdi yaşamanıza bağlıdır.” Önümüze engeller çıkabilir ama çözümsüzlük yerine çözüm üretebilmeli insan. Herkesin vajinismusu yenme süresi farklı olabilir, herkesin tepkileri farklı farklıdır. Egzersizleri yaparken mevcut programdan kopmadan herkesin kendi programını oluşturmasından yanayım.

Herkes içindeki sesi dinleyerek var olan programı uygulamaya çalışarak, kendi başarı yolunu çizmeli… Mucize beklemeyin! Mucize sizsiniz…

Olumsuz düşüncelerinizi değiştirin…

Ertelemeyin…

Vazgeçmeyin…

Harekete geçin…

Karar verin…

Ve… Hayal kurun…

Benim hikayem böyle. Bundan sonraki amacım sizlere yardım etmek. Neler yaşadığınızı biliyorum ve en önemlisi anlayabiliyorum… Korkmayın ve yardım almaktan çekinmeyin… Artık yalnız değiliz…

VAJİNİSMUS EGZERSİZLERİ

Bu egzersizleri yapacaklara tavsiyem, kendilerini buna hazırlamaları… Rahat bir ortamda sakince kendilerini bu programa bırakmaları. Kendileri için bir şey yaptıklarının bilincine varırlarsa bu onlar için zamanla eğlenceli bir eyleme dönüşebilir. Bunu istediğiniz için yapıyorsunuz unutmayın… Zorlandığınız yerler de olabilir, bu çok normal… Kimse sizden emeklemeden koşmanızı beklemiyor zaten… Rahat olun…

1- İlk aşama ayna yardımıyla vajeni tanıma ve ona dokunma:

Bunu istediğiniz kadar yapabilir, dokunarak tanımanızı arttırabilirsiniz. Bu aşamada vajen anatominizi tanımanızı sağlayacak kitaplar okumanızı öneririm. Bedeninizi tanıdıkça kafanızdaki yanlış düşüncelerden arınmanız kolaylaşacaktır. Araştırın. Öğrendikçe ütopyalardan kurtulduğunuzu göreceksiniz.

2- Dokunma aşaması:

Giyinik dokunma (Cinsel bölgeler hariç)

Soyunuk dokunma (Cinsel bölgeler hariç)

Soyunuk dokunma (Cinsel bölgeler dahil)

Soyunuk dokunma (Özellikle cinsel bölgeler)

Öncelikle eşinizle giyinik şekilde, ayakta, sırayla, birbirinizin vücuduna masaj yapar şekilde dokunuyorsunuz. Bütün vücuda sıvazlar ve haz verir tarzda anlatmaya çalıştığım şey, bundaki amaç birbirinize karşı hassasiyetinizi arttırmak ve tensel temastan daha çok zevk almanızı sağlamak. Sonraki aşamalarda oturarak veya uzanarak yapabilirsiniz. Her birini 4-5 dk. yapmalısınız.

3- Masaj aşaması:

Sırayla birbirinizin ön ve arka bedenine bebek yağıyla yapacaksınız. Elinizle hafif daireler çizerek, hafif bası uygulayarak, hoşlandığınız bölgede masajı yoğunlaştırarak yapılan bir uygulama. Burada vücudunuzu tamamen rahat bırakmayı öğreneceksiniz. Hoşlandığınız yerlerde eşinizi yönlendireceksiniz. Sonra eşiniz elini vajenin üstüne koyarak 15 dk. bekletecek. Tamamen sizin kontrolünüzde, orayı yabancı bir varlığa alıştırmış olacaksınız. Bu aşamada cinsel birleşme önerilmediğinden kadın kendini rahatça olayın akışına bırakacaktır.

Bu aşamaları mümkün olduğunca çok yapmalısınız, böylece eğer varsa cinsel soğukluğun tedavisini de yapmış olacaksınız.

4- Parmak egzersizleri (Bilmeyenler için kısaca anlatmak istiyorum)

Parmak egzersizinde amaç şu: Oraya bir şeyin girebildiğini anlamak ve giriş çıkış yaparak oradaki kasları eğitmek, alıştırmak… Böylece kaslarımızın kontrolünü elimize alıyoruz ve oradaki refleksi sistemli bir şekilde değiştiriyoruz. Kişi parmağını vajinasına soktuğunda anlıyor ki vajen onun düşündüğü gibi kapalı bir yer değil! Bu düşünce onun diğer basamakları daha kolay aşmasına sebep oluyor. Önce rahat olduğunuz herhangi bir parmağın ilk boğumuna kadar olan kısmını içimize alıyoruz… Kayganlaştırıcı olarak su bazlı jeller kullanılabilir.

1 parmak 1 boğum:

Bu aşamada tamamen rahat oluncaya kadar çalışıyoruz. Gerçekten rahat olmadan bir sonraki aşamaya geçmek yok… Bu birkaç günde sürebilir, bir haftada, on günde… Kendinizi iyi anlamalısınız… Kasılma olunca bekliyorsunuz, geçince parmağınızı çıkarıp devam ediyorsunuz.

Eğer hiç kasılma yoksa beklemenize gerek yok… Tekrar tekrar deniyorsunuz.

1 parmak 2 boğum:

Bunda da aynı şekilde kasılma olursa bekle, kasılma yoksa çıkar, devam et. Tamamen rahat olduğunuzda diğer aşamaya geçmelisiniz…

1 parmak 3 boğum:

Bu aşamada aynı… Kasılıyorsan bekle, yoksa çıkar ve devam et… Püf noktasını anladınız zaten, gerçekten rahat oluncaya kadar yapıyoruz. Kendimizi zorlamanın bir anlamı yok, önemli olan kaslarımızı eğitmemiz. Gerçekten rahat olmadan 2 parmak 1 boğuma geçmeyin.

2 parmak 1 boğum:

İşaret ve orta parmağımızı aynı anda ama sadece bir boğum almaya çalışıyoruz. Bu aşama diğerlerinden biraz daha zor gelebilir ama sakın panik yapmayın!

Amaç oradaki kasları eğitmek olduğundan acele etmemize gerek yok. İlk denememizde olmadı mı? Yılmadan bir kez daha deniyoruz… İki parmağı aynı anda sokmalıyız. Bu aşamada da diğer aşamalardaki kural geçerli, tamamen rahat hissetmeden bir sonraki aşamaya geçmemek. Kasılınca bekliyoruz, geçince devam ediyoruz… Sürekli tekrar yapıyoruz… Ta ki çoook rahat oluncaya kadar.

2 parmak 2 boğum:

Aynı şekilde olacak, kural basit kasılınca bekle, geçince çıkar ve tekrar yapmaya devam et.

2 parmak 3 boğum:

Bu da aynı… Bu aşamayı da aynı mantıkla yapacaksınız… Artık oradaki kaslarınızı eğittiniz ve sonuca çok yakınsınız.

Sırada eşinizin parmağı var… Yukarıdaki aşamaları tek tek onunla da yapacaksınız… Kendi parmağınızda gerçekten çok rahat olduğunuzda bunu yaparsanız zor gelmeyecektir…

Ama yine de bazı insanlara eşinin parmağı zor gelebilir… O zaman siz 2 parmakta çok rahat olduğunuzda penis aşamasına geçebilirsiniz. Penisi de parmağınız gibi düşünerek önce baş kısmı sonra yarısı sonra da tamamı olacak şekilde alacaksınız… Aşama aşama yani…

Parmak alıştırmaları sanıldığı kadar zor değil, bunu yapmaya başladığınızda siz de göreceksiniz. Bir kere başladınız mı arkası kendiliğinden gelecektir…

Önemli olan karar vermeniz…

 

Kegel Egzersizi:

Pelvik bölgesinde yani kemik çatısının altında, vajina girişinin etrafındaki kaslar var, bunlara pelvik kasları deniyor. İdrar yaparken kadın tarafından çalıştırılan kaslar bunlar… Bu kaslar idrar tutmaya, cinsel birleşmeye, orgazma ve doğuma yardımcı olan kaslar aynı zamanda…

İdrarınızı yaparken yarıda kestiğinizde hangi kasları kullandığınıza dikkat edin…

Ya da vajinanızın içine parmağınızı koyup sıkın… Çalıştıracağımız kaslar bunlar

  • Egzersiz sırasında pelvik taban kaslarınızı 10 saniye süreyle kasın. Ve 10 saniye ara verin… Arka arkaya 5-10 defa yapın. Egzersiz sırasında normal nefes almaya devam edin yalnızca pelvik kaslarınızın çalıştığından emin olun…

 

  • Sırtüstü yatarak dizlerimizi büküp hafifçe birbirinden ayırıyoruz. Vajina kaslarımıza konsantre olarak Pelvik kaslarımızı yavaş yavaş yukarı karnımıza doğru çekiyoruz. Böylece vajen ağzı hafif yukarı dönmüş oluyor, ilişkiye daha hazır hale geliyor. İlk zamanlar zorlanabilirsiniz ama denedikçe anlayacaksınız nasıl yapmanız gerektiğinizi… Bu sırada karnımızı ya da kalça kaslarını sıkmadığımıza dikkat ediyoruz.10 kadar sayıp, gevşiyoruz. Birkaç kez tekrar ediyoruz. Her gün yapmanızı öneririm. Özellikle kasılma sorununu yoğun yaşayanların çok faydalanabileceği egzersizler bunlar. Böylece kaslarınıza hakim olmayı öğreniyorsunuz…

SEVGİLERİMLE…

Rumuz – DENİZ