Vajinismus Nedir, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

vajinismus-tedavi-yöntemleri

 

VAJİNİSMUS NEDİR,  TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Vajinismus nedir? İstem dışı beden kasılmaları, korku, panik hali ile ilişkinin gerçekleşmesine izin vermeyen bir durumdur.

Birçok vajinismus hastası jinekologlara, psikoterapistlere, hekimlere ve cinsel terapistlere gider. Her yıl hasta havuzuna –popülasyon– eklenen bir hasta grubu mevcut. Son 10 yılda vajinismus tedavisi ile ilgilenen hekim ve terapist sayısı giderek arttı. Bu sevindirici bir durumdur. Buna rağmen bir paradoks olarak hasta sayısı azalmadı ve maalesef artmaya devam ediyor. Bu durumu eksik yapılandırılmış tedavilere bağlamaktayım. Şimdi isterseniz vajinismus tedavi yöntemleri nelerdir, bir göz atalım.

 

  1. Klasik tedaviler olarak adlandırdığımız, psikoeğitim ve ödevlerle seyreden tedavilerde, hastaların bir kısmı ya ödevleri yapamamakta, ya da ödevleri yapıp deneyim aşamasına geçememektedir. Ne yazık ki klasik terapistler ödevler yapılamadığında çaresiz kalmakta ve ödevler yapılıncaya kadar ya seansa ara vermekte ya da ek seanslar yapıp yapılamayan ödevlerin yapılmasını talep etmektedirler. Bir ödev yapılamıyorsa, bu noktada terapistin farklı tedavi seçeneklerine de sahip olması gerekmektedir. Görülen o ki cinsel terapistlere verilen eğitimlerde ödevin yapılamama durumunda ek bir seçenek sunulamamaktadır. Bu nedenle cinsel terapist de çaresiz kalabilmektedir.
  2. Vajinismusu sadece vajene bir şey alarak çözeceğini düşünen “Davranışçı” tedavilerde de bir kısım hasta sorun yaşamaktadır. Basit vajinismus dediğimiz kısa bir eğitim ile sorunu çözebilen hasta grupları bu tedaviden fayda görürken, orta üstü ve daha ağır vajinismus hasta grupları maalesef ya zihin hazır olmadığı için vajenin içine bir araç ya da parmak alamamakta ya da vajene ait davranışçı ödevleri yaptıktan sonra deneyime geçememektedir.
  3. Dr. Ulusoy’a göre; Türk kadınındaki Vajinismusta asıl sorun ilişki anında verdiği zihin kaynaklı bedensel tepkilerdir. (ESH Avrupa 12. Hipnoz Kongresi, İstanbul – 2011, Vajinismus Tedavisi Kongre Sunumu) Geçmiş vakalar değerlendirilerek ve internet üzerinden beş bini geçkin hasta ile maillerle görüşülerek yukarıdaki birinci ve ikinci seçeneklerdeki eksikliklerin giderilmesi amaçlanmıştır. Bu süreçte üç ana yapı karşımıza çıkmıştır. “Psikoeğitim, Vajene Dönük Çalışma / Çalıştırma ve Telkinle Zihin – Beden Gevşeme Teknikleri” Bu bağlamda vajinismus tedavisi yeniden yapılandırılmış olup ortalama 24 saat içinde toplamda üç saat süren terapi tekniği geliştirilmiş, vajinismus tedavisinde bir model olarak İstanbul ESH – Avrupa Hipnoz Kongresi’nde sunulmuştur. Hastalarımızın büyük çoğunluğu aynı günün akşamına ilişkiye hazır hale gelmektedir. Vajinismus tedavisinde Dr. Ulusoy tekniği; “Hipnoz + Bilişsel Terapi + Davranışçı Terapi” olmak üzere üç ayrı terapi modelini eklektik olarak kullanmaktadır. Böylelikle soruna daha kapsamlı bakarak, ilk iki seçenekteki hastayı başarısızlığa götüren sebepleri görüp onları da tedavi kapsamına aldığını düşünmekteyim.