Vajinismusta Hamilelik Mümkün mü?

hamile-vajinismus

VAJİNUSMUS’TA HAMİLELİK

Öncelikle gelen iki maili paylaşıp ardından konu üzerine görüşlerimi aktarayım.

“Biz eşimle bir terapistten yardım almaya başlamıştık ama hiçbir şey hallolmamıştı. Bir gün denemelerimizin birinde eşim vajinamın üzerine boşaldı, yani içeri hiç girmedi ve sadece üzerine boşaldı ve hamile kaldım! Doktora gittiğimizde doktor bana inanmadı ve muayene etmek istedi, böyle bir şeyin mümkün olmadığını söyledi, ben de ona beni muayene etmesinin mümkün olmadığını söyledim:)) ve kürtaj olmak istediğimi belirttim. Ve sıkı durun: Hamileydim ama hala bakireydim! Böylece kürtaj sırasında kızlık zarımı da almış oldu doktor, benimle tanışana kadar hadi bırakın böyle bir vakayı, vajinismustan bile haberi yoktu!”

“Merhaba Murat Bey, yazılanları ben de takip ettim. Ben de çocuğu olan vajinusmus hastalarından olduğum için (bir zamanlar) yazayım dedim. 6 yıllık evliyim, iki yaşında bir çocuğum var. Bu hastalığı taze taze iki gün önce yendim. Önceden de İstanbul’da bir terapiste gitmiştim ve tedavi esnasında, giriş çalışmalarında eşim boşalınca hamile kalmış ve çok şaşırmıştım. Allem kallem nasıl oldu şaştık kaldık. Bir daha da ilişki deneyimleyemedik zaten. Tam bir giriş yani ilişki olmadan hamile kaldım ve benim gibi pek çok insan olduğunu biliyorum.”

Dr. Ulusoy: Suni döllenme dışında, tek seanslık çözümler üreten bazı yöntemlerde, ağrı kesiciler, kas gevşeticiler, yatıştırıcı ilaçlar ve oturma banyoları önerilmekte. Veya epidural anesteziler, klasik tedavilerin ön sevişme çalışmalarında ve yetersiz terapiler sırasında es kaza spermlerin vajene girmesi ile hamile kalınabilmektedir. Bu yöntemleri uygulayanlar bir defalık da olsa bu işi tam hatırlayamamakla beraber yapmaktalar. Sonrası mı, olay şuuraltında devam ettiği için çözüm olmamakta ve ilişki yaşayamamaktalar.

Tıp Fakültesi Kadın Doğum Polikliniği’nde çalışırken 18 yaşlarında 4 aydır adet görmeyen bir kız gelmiş ve adet görememesinin nedenini arıyordu. Yaptığımız ultrasonda 4 aylık gebelik tespit edildi. Kız şaka yaptığımızı sandı, “Ama olamaz ki,” dedi. “Partnerim içime hiç boşalmadı…”

Partneriniz içinize boşalmasa dahi, vajen dışına boşalma da sizi hamile bırakabilir. Ayrıca penis vajene girmiş ama boşalmamış olsa dahi penisten ilişki sırasında sperm içeren meni sıvısından önce çeşitli salgılar da salgılanır. Bazen bu sıvıların içinde az da olsa sperm bulunur ve sizi hamile bırakır. Bu nedenle vajinismus olup hamile kalanları yadırgamayız ve ilişki sırasında dışarıya boşalma yöntemini de hamilelikten koruyucu bir yöntem olarak önermeyiz…