Vajinismusta kadının yaşadığı içsel çatışmalar

VAJİNİSMUS TEDAVİSİ Mİ ZOR YOKSA YAŞANANLAR MI?

 

Vajinismus, tedavisi kolay ama yaşanması zor bir hastalıktır. Önceleri nasıl bir şey olduğunun çok farkına varılmaz. Erkek, eşini kendisini sevmemekle suçlar. Sevsen yapardın der. Kadın kendince çareler arar. Ne de olsa eşini sevmektedir. Çevresine, yakınlarına anlatamaz ve gizli kalır. Alkol, uyuşturucu ilaçlar, zarın operasyonla alınması vb denenir çare olmaz. Hele bir de gittiği tedavi ve tedavilerde başarısızlıkla döndüyse daha çok dip yapar.

Öyle an gelir ki yetersizliğinden ve eşinin beklentilerini karşılayamamaktan duyduğu acı ile ya boşanma teklif eder ya da eşini kendi rızası ile başkası ile birlikte olmasını kabul edebileceğini ifade eder. Eder ama yüreği de yanar… Bir taraftan eşini kaybetmemek, bir taraftan eşinin ihtiyaçlarını giderememenin verdiği acı ile aldığı bu karar ilerleyen zaman diliminde onda pişmanlığa yol açar.

Tedavide zarı, yarım ay şeklinde ya da açık-geniş halka şeklinde ise deneyimde geçişe izin verir ve kanama yapmayabilir. Bir taraftan deneyimi başarmanın mutluluğunu içinde hissederken bir taraftan da ilk deneyimde kanamanın olmayışının kültürel baskısı ve eşinin ne diyeceği endişesini taşır.

Türkiye’de kadın olmak zordur. Vajinismus kadını olmak daha zordur. Kadın gizli gizli, için için ağlar…

Süreç içinde boşanmanın eşiğine geldiğinde evliliği için son çareler aramaya başlar. Doğru bir tedavi, doğru bir yaklaşım, doğru bir seçenek. Onu son virajdan devrilmeden çıkarabilecek bir yardım eli…

Bu durumların yaşanmasına izin vermeyecek, başarılı ve doğru bir tedavi eklektik olmak zorundadır. “Psikoseksüel Eğitim + Bilişsel + Davranışçı + Hipnoz Teknikleri” ni içeren bir vajinismus tedavi yönteminin başarı oranları çok daha yüksektir.

Tedavisini olup da deneyimi yaşadığında, üzerinde yıllarca taşıdığı baskı, eziklik, üzüntü bir anda kalkar. Mutluluğu ve hazzı deneyimler. Bu kadar kolay mıymış diye sevinç gözyaşları içinde kelimeler dökülür…

Geçip giden yıllarının anlamsızlığını fark eder.

Eşini yeniden kazanmanın mutluluğunu yüreğinin derinliklerinde hisseder.

Kadın olduğunu, anaç olduğunu, haz alıp haz verebileceğini deneyimlemiştir.