Türkiye’de Vajinismus Vakaları Hızla Artmaktadır!

Vajinismus Nedir?

Cinsel ilişki sırasında kadının; korku, kaygı, panik hali ile birlikte eşini eli ile itme, kaçınma, kasılma ve ağlama nöbetlerinden biri veya birden fazlası ile gerçekleşen bilinçdışı ilişkiden kaçınma duygu ve davranışıdır.

Vajinismus En Sık Kimlerde görülür?

  1. Korkularla büyütülenlerde
  2. Cinselliğin tabu olarak algılandığı durumlarda
  3. Çocuklara taciz ve tecavüzlerin sık olduğu toplumlarda
  4. Baskıcı bir rejimle yönetilen ailelerde, topluluklarda ve muhafazakar ülkelerde vajinismus daha sık görülmektedir.

 

Türkiye de Vajinismus Vakaları Hızla Artmaktadır!

Vajinismus tedavisinde uygun olmayan yaklaşımlar ve eklektik olmayan tedavi yaklaşımları nedeniyle terapiste giden vajinismus hastalarının bir kısmı sonuca ulaşamadığından dolayı her yıl vajinismus hasta grubuna bir veya birden fazla yere gidip iyileşemeyen hasta popülasyonu da eklenmektedir.

Ayrıca ülkenin hızla muhafazakarlaşan yapısı, çocuk istismarlarının, kadına taciz ve şiddetin giderek artması da kadınların bilinçdışında cinselliğe karşı istem dışı bir tepki ve koruyuculuk kalkanı oluşturmaktadır.

“Vajinismus Tedavisinde Hipnoz” kitabının yazarı Dr. Murat Ulusoy; yoğun ve baskılayıcı duygular, cinsel şiddet ve travmalara hem maruz kalarak hem de duyarak büyüyen neslin farkına varmadan kendi zihinlerine “Vajinismus Hastalığının” duygu/davranış tepkilerini ektiklerini de ifade etmektedir.

Her kadın doğuştan anaç ve ilişki yaşayabilecek organ ve zihinsel seviyeye sahiptir. Ancak kız çocuğunun büyüme ve gelişme evrelerinde çevrenin olumsuz dokusu da hastalığın tıpkı bir örümceğin ağ örmesi gibi zihni esir alarak ve kadının doğuştan getirdiği yaşanabilir cinsellik kavramını engellemektedir.

Vajinismus Tedavisinde Ne Yapılır?

  1. Korku, kaygı, panik hali, travmalar, olumsuz hikayeler, koruyucu düşünceler ve kasılmalar hipnoz teknikleri ile kaldırılır.
  2. Vajene bir şeyin girebilirliği, çapın artabilirliği kısa süreli çalışmalar ile sağlanır.
  3. Cinselliğe ve cinsel organlara ait yeniden ve doğru bilgilendirme yapılır. Eklektik olarak tanımladığım bu sistemde toplamda üç saatlik bir çalışma ile sabah alınan hastanın akşama doğru ilişki yaşayabilir hale gelmesi mümkündür.

Vajinismus tedavisi birçok kadının zihninde büyüttüğü kadar sıkıntılı bir tedavi değildir. Hipnoz teknikleri ile bedensel gevşeme ve kendine güven de sağlandığı için tedavi süreci hem kısalmakta hem de kolaylaşmaktadır.