VAJİNİSMUS CİNSEL YAŞAMA ENGEL OLUR MU?

CİNSEL YAŞAM VE VAJİNİSMUS

Sanıldığının aksine vajinismusa sahip kadınların çoğu cinsel haz ve doyuma farklı yollardan da ulaşabilmektedir. Tabii burada çiftlerin her başarısız penis – vajen ilişkisi deneyimlemesinden sonra birbirlerini suçlayıcı yaklaşımları olmamalıdır. Çiftler durumu kabullenip, zamanı gelince ve doğru yöntemi bulduklarında bu işi başarabileceklerini bildikleri takdirde normal çiftlerin ötesinde cinsellikten daha çok zevk alabilmektedirler. Yaşadıkları tensel – dokunsal ve diğer temsil sistemleriyle devam eden birlikteliklerde ve cinsel oyunlarda kadın haz açısından doyuma ulaşabilmektedir.

Nadiren cinsel arzu eksikliğine bağlı olarak ilişki yaşamak istemeyen kadınlar da olmaktadır. Bu durum çiftler tarafından yanlışlıkla vajinismus olarak değerlendirilebilinir. Bu vakalarda yine hipnoterapi ile orgazm ve cinsel yaşam konusunda kadınlar eğitime alınır. Yapılan çalışmalarla, daha önce bir kez orgazmı yaşayanlarda 2 saatlik, hiç yaşamayanlarda 4 – 6 seanslık bir terapi ile orgazm öğretilebilmektedir. Tabii ki hormonal bir dengesizlik yoksa…

“Eyvah! Vajinismusum… Hayatım karardı, her şey bitti.” gibi olumsuzlukları bir kenara atarak, yaşayacağınız aşk oyunları, romantizm ve cinsel oyunlar ve yaklaşımlar ile cinselliğin haz ve doyumuna ulaşabilirsiniz. Cinsellikte yaşayacağınız bu nokta, vajinismusunuzun daha kolay çözülmesi için şuuraltınıza mesajlar gönderecektir.

Vajinismus, cinsel yaşama engel değildir! Engel olmasına da izin vermeyin. Kadının yaşayacağı haz ve doyumun karşılığında erkek de orgazma ulaşmak ve boşalmak ister. Bu nedenle bu tür ilişkide kadının biraz daha aktif olması, cinsellik ve deneyimler konusunda tabularını kaldırması, eşini de orgazma ulaştırmasını bilmesi gerekir. Kadının birliktelik sırasında ellerini kullanabilmelisi, adeta bir körün elleri ile bir şeyi hissetmesi gibi elleriyle eşinin vücudunu hissetmesi ve algılaması uygun olur. Aynı yaklaşım erkek için de geçerlidir. Vajinal doyumu eşine yaşatabilmesi aşk oyunları, tensel yaklaşım, bedenin ve genital yapının öpülmesi ve okşanması, klitorisin tensel ve dilsel olarak uyarılması önemlidir. Çiftlerde oral yapıların aktif kullanılması ile alınacak haz arttırılabilinir. Konuyla ilgili kitapların, cinsel yaşam kılavuzlarının da eşle birlikte okunması önerilir.