VAJİNİSMUS NEDİR?

VAJİNİSMUS NEDİR?

Vajinismus; klasik tanıma göre; vajen alt 1/3 kaslarının spazmıdır. Vajenin içine penis asla girmez. Parmak girişi mümkün değildir. Tampon yerleştirilemez. Ultrason probu girmez. (Current psikiyatri tanı ve tedavi kitabı, DSM IV TR’ye göre vajinismus hastalıktır.)

Veya; vajen parmak ya da tampon girişine izin vermesine rağmen; bacaklarda ve/veya bedende kasılma ve kapanma, yataktan geri kaçma, bedeni sağa sola kaçırma, eşini eli ile itme, ağlama nöbetleri, penis korkusunun ve/veya ilk gece korkusunun tetiklediği ve kalp çarpıntısının olduğu panik atak belirtileri ile birlikte ağrılı ve sancılı ilişki korku ve kaygısı vardır.

Ayrıca Türklerde görülen Vajinismusta VAJEN SERBESTTİR! İçeriye bir şey rahatlıkla girebilir, vajen alt 1/3 kaslarında – pelvik taban kasları-  kasılma yoktur. (Dr. Ulusoy Tanım – 2005)

Yukarıdaki belirtilerden bir ya da birden çoğu varsa siz de ilişkiye giremiyor ya da zorlanıyorsunuzdur. Kısaca biz bunu VAJİNİSMUS VAJİNUSMUS veya cinsel ilişkiye girememe olarak adlandırıyoruz. Her iki seçenekte de kişiler jinekolojik muayene olamazlar ya da çok zorlanırlar. Paradoks olarak rahat muayene olabilenler de vardır.

Tek başına vajen kaslarının kasılıp girişe izin vermemesi ya da bacakların ve bedenin kasılıp kapanması ayrı ayrı olabileceği gibi birlikte de gözlenebilir.

Primer vajinismusta ilk deneyim yaşanamamaktadır. Sekonder vajinismuslar da ise cinsel deneyim yaşanmış, aradan bir süre geçtikten sonra kadının tecavüze uğraması veya eşinin aldatması veya doğum travması veya başka psikosomatik etkiler üzerine davranışçı ya da varoluşçu mekanizma ile vajinismus gelişmiş olabilir. Ülkemizde büyük çoğunlukla primer vajinismus gözlenir.

Vajinismusu hastalık olarak görmeyen bir yaklaşım, semptom (bulgu) olarak görür. Ve semptomu tedavi eder. Sorunun zihinsel kaynağını kaldırmadan semptomu tedavi ettiğinizde ise; penis – vajen ilişkisi mekanik olarak gerçekleşebilir ama haz yönünden sorunlar yaşayabilirsiniz ya da mekanik olarak gerçekleşen bu ilişki sırasında hala kasılmalarınız ve tedirginlikleriniz olur. Veya bilinç dışı beden üzerinde farklı semptomlar üretebilir…

Oysa vajinismusta kadın fiziksel, duygusal ve zihinsel bir tedaviye gereksinim duyar. Bu nedenle biz de tedavimizde eklektik-entegratif bir yaklaşımı benimsiyoruz.

Tedavi içinde “Hipnoz + Davranışçı Geri Bildirim + Psikoseksüel eğitim + Bilişsel Terapi” yi entegratif olarak kullandığımız tedavi modeli “Dr. Ulusoy 2” Tekniği olarak anılmakta olup Hipnoz kongresinde de sunumu yapılmıştır.

Bu teknik ile sabah alınan hasta üç saat içinde zihinsel setleri, korku, kaygıları ve kasılmaları kalkmış, vajinal ödevleri yapabilir hale gelir. ardından kaldıkları otele gidip, öğretilen ödevlerin pekiştirme çalışmalarını yaparlar. Aynı gün öğleden sonra hipnoz teknikleri ile bir kez daha ilişkiye dönük hazırlık yapılır ve akşamına deneyim yaşayabilir hale gelirler. Zar problemleri veya eşe ait sertleşme sorunları varsa başarı ertesi gün gerçekleşebilir. Türk kadınlarında zarların %40 ı esnek ve geçişe izin veren, kanama yapmayan bir yapıya sahiptir. Erkeklerde oluşabilen sertleşme problemlerine “Tahtravalli Etkisi” olarak adlandırmaktayım.